За достъп до цялото съдържание на сайта изпратете SMS с текст bsfootball на номер 1092 (2.40 с ДДС)
вход в сайта:
ЖАДУВАНО ЗАВРЪЩАНЕ ЗА „ЛИПА” /ЧЕРЕША/ У ДОМА
Едва ли има нещо друго по-хубаво от това да се завърнеш у дома след дълги пътешествия. След визити като гост, след домакинства като гост. След срещи на неутрални терени. Ето, че футболистите на „Липа” /Череша/ се завърнаха най-после у дома на третата година от включването си в регионалните групи и изиграха първи домакински двубой на свой терен.

На новоизградения спортен комплекс в Череша възпитаниците на мениджъра Назми Шабанов преодоляха с 2:1 „Бяла река” /Тополица/, в мач от 3-ия кръг на „Б” регионална група Запад. Това бе и първи успех за тима на „Липа” в шампионата.

На новата база, която се намира малко над с. Череша дойдоха да гледат мача повече от 400 зрители, доста от които фенове на домакините. Сред присъстващите обаче имаше хора от Тополица, Скалак, Зайчар, Карагеоргиево, Дропла и други населени места.
Какво представлява базата на „Липа”?

Комплексът включва футболен терен, чието състояние не е перфектно, но с течение на времето може да се пооправи. Игрището е обградено с мрежа. Изградени са и съблекални, където най-скоро ще започнат да функционират бани / тоалетни. Предстои още външно и вътрешно измазване на сградата. Базата на ФК „Липа” е разположена сред гориста местност, но пък за сметка на това има добре асфалтиран път до нея.

Дефакто тя е само на 5-6 метра от трасето което свързва съседните села Череша и Скалак. Има перфектни условия за почивка сред природата, за сформиране на пикник, както и за нощуване в палатка, в очакване на поредния домакински мач на „Липа”. Впрочем, на мача с „Бяла река” имаше подвижна скара, от която всеки можеше да си закупи токущо изпечени кюфтета и кебапчета, които съвсем спокойно имаше възможност да се изконсумират с бира и безалкохолни напитки.

Явно заради паметното първото домакинство футболистите от „Липа” /Череша/ излязоха да загряват повече от час преди началото на мача със своя опонент от Тополица. Севдали Тахир, новото попълнение от „Вихър” /Айтос/ Селман Ферад (който май е най-младия капитан на мъжки отбор в региона – едва на 17 г.), Байрям Мехмедов и компания тренираха дузпи, свободни удари и различни упражнения.

Броени минути преди началото на срещата близо до входа бяха изложени оригинални фланелки на популярни европейски отбори, като те бяха пуснати в продажба – нещо, което до момента не се бе случвало на друг стадион от регионалните групи в областта. На откриването на спортната база дойдоха фенове с тъпани, свирки и вувузели.

Учудващо срещата започна много тихо – без нито един звук нито от тъпан, нито пък от реплика на някой от многото присъстващи. Шокиращото начало, което е необичайно за футболна среща в региона, продължи 2-3 минути, след което постепенно всичко си дойде на мястото. Феновете започнаха да подкрепят любимите си отбори, а футболистите от своя страна тръгнаха да търсят голове.

Първата част премина под диктовката на гостите от „Бяла река” /Тополица/. Определено пролича, че в техния отбор има няколко състезатели с опит, които дърпаха конците в полза на „Бяла река”. Не случайно удари на Ангел Чафадаров и Стоян Йовчев често бяха заплаха за вратата на „Липа”. В определени моменти от първите 45 минути домакините бяха притискани в своята половина. Натискът на гостите доведе и до откриване на резултата в тяхна полза. В 38-та минута Ангел Чафадаров с феноменален гол от фаул вкара за 0:1. Попадението бе след удар от около 27-28 метра. Тогава топката влезе плътно под напречната греда на „Липа”, като вратарят Байрям Мехмедов положи усилия да запази вратата си суха в тази ситуация, но липсата на късмет му попречи да хване топката. Само 10 минути по-рано попадение с глава на Неджми Алиосман от „Бяла река” бе отменено заради засада.

Домакините често полагаха сили да изравнят не само играта, но и резултата, дори имаха своите възможности за гол, но удари на Тефик Тефик, Селман Ферад и Рафет Рафет или бяха хващани от стража на „Бяла река” Ариф Ариф, или излизаха в аут. Но като цяло първата част бе посредствена, въпреки, че резултатът се развиваше в полза на гостите. Нямаше ги атракциите, нямаше ги техничните и виртуозни изпълнения, липсваха мощни пробиви по фланговете ...

След почивката запалянковците сякаш гледаха друг мач. Домакините от „Липа” /Череша/ обърнаха резултата и поведоха с 2:1. Гостите пък останаха на терена с 9 души и често протестираха за съдийски отсъждания. На няколко пъти пък имаше индикации да се оформят мелета.

Имаше жестоки караници между играчи от двата отбора. На терена нахлу и охраната, която бранеше съдиите, както и стопираше потенциалната саморазправа между футболистите. Делегатът Янко Ковачев също на няколко пъти влезе на терена, за да стопира пораждащите се конфликти.

Тимът на домакините от „Липа” действаше по-активно в атака, игра по-добре, за разлика от първата част и не случайно създаде повече положения от първите 45 минути. Рафет Рафет стреля от 10 метра в 47-та минута, но Ариф Ариф от „Бяла река” хвана топката. 120 секунди след това Селман Ферад от 2 метра с глава изпрати топката към противниковия вратар, който с котешки рефлекс запази вратата си суха, но не за дълго.

Точно Селман Ферад се превърна в герой за „Липа” в 53-та минута, когато се възползва от разбъркване в наказателното поле на „Бяла река” и се разписа за 1:1. Броени секунди по-късно гостите останаха с човек по-малко на терена, след като директен червен картон получи Ахмед Карамахмуд.

Пак Селман Ферад създаде напрежение за противниковата защита в 58-та минута, когато надбяга защитата на гостите, тръгна да прехвърля вратаря Ариф Ариф, но топката прелетя не само над стража, но и над вратата.

В 64-та минута острието на „Бяла река” /Тополица/ Неджми Алиосман от 30 метра уцели напречната греда. Само 4 минути по-късно Селман Ферад реши мача с втори свой гол във вратата на отбора от Тополица. До края на мача гостите пробваха да стигнат поне до „х”, но удари на Васил Ефтимов, Юсуф Азис и Стоян Йовчев не влязоха във вратата на „Липа”.

За капак на всичко „Бяла река” доигра срещата с 9 души, след като в 86-та минута за втори жълт картон от игра бе отстранен Васил Ефтимов.
Логично в 90-та минута дойде и последният съдийски сигнал, което означаваше само едно – вълнуващо завръщане у дома за тима на „Липа” /Череша/. С много труд, много борба и голямо желание, момчетата на Назми Шабанов успяха да се преборят за трите точки, които със сигурност няма да са последните извоювани на новоизградения спортен комплекс в Череша.

Отборът на домакините от „Липа” /Череша/ получи заслужена почерпка от клубния президент Ферад Шукриев, който почерпи своите момчета с курбан и различни напитки. Поводът – първо домакинство в Череша след дълги години отсъствие от футболната карта. Припомняме, че именно заради липсата на собствен терен, футболистите от Череша през последните 2 години домакинстваха първо във Вресово, а след това и в съседно Люляково.

ЛИПА /ЧЕРЕША/ - БЯЛА РЕКА /ТОПОЛИЦА/ 2:1
0:1 Ангел Чафадаров 38 мин.
1:1 Селман Ферад 53 мин.
2:1 Селман Ферад 68 мин.